MyNebulasta voi hallita sopimusten ja itsehallittavien palveluiden SSL-sertifikaatteja mm. Cloud9 NELB-kuormantasaajaa varten.
HUOM! Webhotel- ja Kotisivupalveluiden SSL-sertifikaattien hallinta tapahtuu tällä hetkellä tukipyynnöllä asiakaspalvelumme kautta ja näiden palveluiden SSL-sertifikaatit eivät näy normaalisti MyNebulassa.
Sopimuksen SSL-sertifikaatit löytyvät sivuvalikon alta Palvelut -> SSL-sertifikaatit

Uuden sertifikaatin lisäys onnistuu ”Uusi sertifikaatti” painikkeen kautta, jonka kautta aukeavaan lomakkeeseen voi liittää sertifikaatin osat PEM-muodossa.
Tarvitset sertifikaatin lisäämistä varten seuraavat osat PEM-muodossa:
- Verkkotunnukselle myönnetty sertifikaatti (julkinen sertifikaatti, mahdollisesti CRT-tiedostona toimitettuna)
- Sertifikaatin yksityinen avain (Private Key) ja sen mahdollinen salasana, mikäli avain on salattu.
- Sertifikaatin välisertifikaatit (Intermediate CA) – Ei pakollinen, jos sertifikaatti on itse allekirjoitettu (self-signed).
- Sertifikaatin juurisertifikaatit (Root CA) – Ei pakollinen, jos sertifikaatti on itse allekirjoitettu (self-signed).
Lomakkeen lopussa on painike tallennusta varten, jota klikkaamalla syötetyt tiedot tarkastetaan ja tallennetaan sopimukselle palveluihin liitettäväksi.

Sertifikaatti ilmestyy tämän jälkeen sopimuksen SSL-sertifikaattien listaan, josta sertifikaattia ja sen linkityksiä voi muokata sertifikaatin nimeä klikkaamalla.

Yksittäisen sertifikaatin tietoja voi hallita alempaa ja mikäli sopimuksella on itsehallittavia Cloud9 projekteja, sertifikaatteja voi liittää projekteihin ”Liitä” painikkeella.

Linkityksen jälkeen sertifikaatin pitäisi hetken kuluttua näkyä aktiivisessa tilassa alla olevan kuvan mukaisesti.
Linkityksen pystyy poistamaan ”Poista” painikkeella. Sertifikaattia jää silti talteen sopimukselle MyNebulaan.
